• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Memleket gazetesi yazarı Uğur özteke'nin kaleminden...


Ali Akkanat’ın gücü ve Selçuk Üniversitesi’nin vizyonu

Akkanat Holding'in kurucusu Ali Akkanat, iş dünyasında dünya çapındaki başarısının yanı sıra tekstilden, turizme, eğitimden sağlığa birçok alanda sessiz sedasız yaptığı hayırlarla binlerce insanın gönlünde taht kuran, duasını alan mükemmel bir insandır.

Ali Bey ile bu kanat net ve iddialı konuşmamın birinci nedeni kendisi ile yakından akraba olmamız yani aileyi ve Ali Bey’in dünden bugüne gelişini yakından bilmemden kaynaklanmaktadır.

Beyşehir’in Kirli köyünde (bugün ki ismi Durak köyü) dünyaya gelen fakir ve garip bir babanın evladı olarak, yakınlarının yardımı ile yatılı okuyabilen tek kelime ile bir eğitim gönüllüsü Türkiye sevdalısıdır.

Çünkü Ali Bey hiçbir zaman ayağına giyeceği çorabı bile olmadığı günleri hiç unutmamakta yokluk ile varlığı aynı anda yaşama olgunluğunu gösterebilmektedir.

Karnını doyurabilmek ve bir yerde de ailesine yük olmama uğruna İvriz Öğretmen Okulu’nu bitir bitirmez kazandığı üniversiteye gitmemiş ve hemen öğretmenliğe başlamıştır.

5 yıl Türkiye’de köylerde, 9 yıl ise Almanya’da öğretmenlik yapan Ali Bey kısa sürede pek çok acı gerçeği bire bir yaşadıktan sonra ticarete atılır.

İşte o günden bugüne Türk İş dünyasında, Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinde başta Almanya ve Fransa olmak üzere ticari marka zincirlerini kurmayı başaran Ali Akkanat’ın en büyük sevdası ise doğup büyüdüğü köyü, ilçesi Beyşehir, şehri Konya ve varlığını koruduğu Türkiye’dir.

Nitekim ilk şirketini kurduktan sadece 4 yıl sonra ilkokulunu yaptıran Sayın Ali Akkanat ve ailesinin bugün ülkenin dört bir yanında yaptırmış olduğu eğitim, sanat ve sağlık kuruluşları vardır.

Bugüne kadar 6 bin üniversite öğrencisine karşılıksız burs verenAli Bey, her yıl 600 öğrenciye eğitim bursu veren aynı zamanda burs verdiği bu öğrencilere okul sonrası iş imkanı vermekte.

Her yıl bir okul diyen Ali Akkanat’ın eniştesi(!) olmanın verdiği mutluluk ile iki gün önce İstanbul Swiss Otel’de idik.

Çünkü Selçuk Üniversitesi-Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nin ödül töreni vardı.

Ödül törenindeki izlenimlerim ile Sayın Akkanat ile gurur duydum.

Çünkü Türk basınında Güneri Cıvaoğlu’ndan Muharrem Sarıkaya’ya kadar tüm bilindik isimler, TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu’dan Cumhurbaşkanı Basın BaşdanışmanıAhmet Sever Bey’e,  siyasette Bahattin Şeker’den, Mustafa Sarıgül’e hatta Ali Akkanat’tın okulundan mezun vekilimizMustafa Akış’a, bilim dünyasından sayısız isme kadar herkes“Ali Bey” ya da “Ali Abi” diye herkesin huzurunda yüksek sesle kendisine takdirlerini sunuyorlardı.

İşte Beyşehir’in Kirli köyünden çıkan bizden bir ismin başarısı o kadar açık ve net idi ki.

Ali Bey’in hayallerinden olan Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfıaynı zamanda Selçuk Üniversitesi’nin bir finans kuruluşu gibidir.

Sürekli olarak ile Selçuk Üniversitesi’ne katkı sağlamak için kendisine uzatılan her projeye düşünmeden peki diyen Ali Akkanat’ın Rektör Hakkı Gökbel Hoca’yı da hiç kırmadığını biliyorum.

İşte İstanbul’da yine iki bu eğitim sevdalısının yürekten yakınlığını gördükçe büyük mutluluk duyuyordum.

Bu vesile ile bu sosyal projeye destek veren herkese şehrim adına huzurlarınızda sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Duam ise Cenab-ı Allah’ımın bu şehrin böyle gönlü zengin, cebi zengin insanlarımızın sayısını artırması yönündedir.2308 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın