• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ÖZ GEÇMİŞ

 

1952 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesi Durak Köyü’nde doğan Ali AKKANAT 1971 yılında Trabzon Erkek Öğretmen Okulundan      mezun olmuştur. 1975 yılına kadar Türkiye’de, 1976-1985 arasında Almanya’da öğretmenlik yapmıştır. 1985 yılında öğretmenlik      hayatından ayrılarak Almanya’da Aytex Moden GmbH şirketi ile İstanbul’da Beyteks AŞ’yi kurarak ticaret hayatına atılmıştır. 1987’den      itibaren şirket sayısını artıran Ali AKKANAT örgü, kumaş, boyahane, iplik tesislerinden oluşan entegre tesisini İstanbul ve Çorlu’da    gerçekleştirerek sanayi alanına geçmiştir.

Ali AKKANAT, kendi yöresinin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesini sağlamak, bir bakıma göçün durdurulmasına katkıda bulunmak      üzere, kendisinin ikinci entegre tesisi olan ve Anadolu’nun tekstil sektörüne ait en büyük entegre tesisini Beyşehir’de kurmuştur.    Seydişehir ve Beyşehir’de toplam 1600 kişiye istihdam sağlanmıştır.

1990 yılında şirketlerini Akkanat Holding bünyesinde toplamış, diğer taraftan turizm ve enerji dalında da yatırım yapmıştır. Tekstil sektörünün      yanında, turizm alanında da yatırım yapmak üzere turizm şirketleri kurarak bu alanda Sirene Golf Hotel, The Dome-Kempinski      Hotel (6 yıldızlı 520 yataklı bir Butik otelin) ve Davraz-Sirene Hotel (280 yataklı bir Kayak oteli) tesisleri ile turizm sektörüne hizmet vermektedir.      Diğer taraftan Antalya’da golf turizmine yönelik olarak 1300 dönümlük 2x18 delikli iki golf sahasını hizmete açmıştır. 12 şirketi      bünyesinde bulunduran Akkanat Holding, bugüne kadar 400 milyon avronun üzerinde yatırım yapmış, yaklaşık 4000 kişiye iş imkanı yaratmış, her      yıl yaklaşık 130 milyon dolarlık ihracat ve turizm girdisi sağlamaktadır.

Ali AKKANAT, 1990’lı yıllardan itibaren büyüyen ve gelişen Türkiye’nin enerji üretimine olan ihtiyacına katkı sağlamak amacıyla Arık Enerji ile enerji sektörüne yatırım yapmıştır. Çevreye duyarlı bir anlayışla yapımı gerçekleştirilen Karaman Sarıveliler’deki 28.2 Megawatt’lık Günder Hidroelektrik Santrali (HES) 2012 yılı itibariyle yılda 80 milyon Kilowatt enerji üretmektedir. 2013’te ise Artvin Yusufeli’nde 44 Megawatt’lık ikinci HES’in yapımına başlanacaktır.

Avrupa Türk İşadamları Derneği’nin kurucu üyesi olan Ali      AKKANAT, bu derneğin Türkiye temsilciliğini yapan DünyaTürk İşadamları Vakfı ile Türk Dış Ticaret Vakfı’nın kurucu      üyesi olup, halen bu iki vakfın mütevelli başkanlıklarını sürdürmektedir. İş hayatının yanında ülkesinin geleceğine      yatırım yapmayı hedefleyen Ali AKKANAT sanayicilikten      kazandıklarıyla eğitime destek vermektedir. Bu amaçla Akkanat      Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakıf eliyle İlköğretim      Okulu, Anadolu Lisesi ve Çok Programlı Lise olmak üzere, 10      okul ve 1 yurt yapılarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiştir.      Girişimci kişiliği ve yatırımlarıyla ülkemizin istihdamına ve kalkınmasına önemli katkıları bulunan Ali Akkanat’a 2002      yılında Selçuk Üniversitesi tarafından İşletme Yönetimi alanında      Fahri Doktora unvanı verilmiştir. Son olarak Beyşehir’de Ali      Akanat Kampüsü içerisinde Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği      ve Otelcilik Yüksekokulu, Ali Akkanat İşletme Fakültesi,      500 kişilik Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Selçuk      Üniversitesi Anamas Uygulama Oteli ile eğitim sektörüne      olan hizmetlerini taçlandırmıştır. 2000 yılında Devlet Üstün      Hizmet Madalyası’na layık görülen Ali AKKANAT, 10 Temmuz      2008’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü ile      onurlandırılmış olup, evli ve beş çocuk babasıdır.

KÖŞE YAZILARI
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret765339