• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
hasan akçay
hasanakcay42@hotmail.com
TAHİR ALICIGÜZEL- HAFIZ TAHİR EFENDİ
23/12/2011

   

     

 HAFIZ TAHİR ALICIGÜZEL EFENDİ (1889 - 1934)         

      Ben Tahir torunu olarak bu  derlemeyi, bütün köylülerimize ve gençlerimize, yaşantılarının birçok  kısımlarında analiz ederek, örnek alacaklarına hatta ufuklarını degiştireceklerine inandığım için yazmayı kendime borç bildim.

      Tahir Efendi, köyümüzden Hacı Nebi Oğlu olup  altı kardeşlerdir. İkisi erkek (kardeşi  Hasan Hoca), dördü kızdır. Kendisi adaletten taviz vermeyen, temiz giyinmeye özen gösteren, düzgün konuşan, çok yardım sever, hassas vijdanlı, mücadeleci, çalışkan, disiplinli bir kişiliğe sahiptir. Köyümüzün eski muhtarlarındandır. Yaşamı fazla sürmemiştir. Kırkbeş yaşında  uzun bağırsak rahatsızlığından dolayı genç yaşta hayata gözlerini yummuştur.

            Tahir Efendi köylülerimiz arasında birçok ilklere sahiptir.                    

      Babasının ekonomik durumunun iyi olması nedeniyle köyümüzden  ilk, kardeşi Hasan Hoca ile Konya’ ya öğretime gidenlerdendir. Öğretimi dört yıl sürmüştür. Arapçayı yazıp okumayı, İslam Hukukunu, tarih, coğrafya, matamatik derslerini  almış olup  bunun yanında  esas amacı hafızlıktır. Kararlı yapısı sayesinde amacına erişmiş olup  iyi bir  hafız olmuş, diplomasını almıştır. Köyümüze dönerken, annesi Kurdular(Tepearası)’ lı olduğundan dolayı bütün bu köyün halkı Kuruboyalı mevkisinde büyük bir coşkuyla karşılama yapmışlardır. Köyümüzün ilk Hafızıdır.

       Askerliğini dokuz yıl  aralıksız, hiç bir maaş almadan vatana hizmet amacıyla yapmıştır. Bu özelliğiyle köyümüzde tektir. Tahir Efendi’ nin sergilemiş olduğu bu örnek şahsiyetliği ne yazıkki günümüzde pek rastlanamayacak bir davranıştır.                  Dedem Hafız  Tahir Efendi köyümüz Gazilerindendir. Irak, İran ve Suriye Cephelerinde İngilizler, Fransızlar ve Yunanlılar’ la uzun yillar carpışmıştır . Köyümüzden, 1955 yıllarına kadar en yüksek askeri rütbeye sahip olmus ilk kişidir. Rütbesi İhtiyat Zabiti(Teğmen)dir.       Askerlik görevi sırasında, ebediyete kadar unutulmayacak, çağdaş, ileri görüşlü önderimiz Kemal Atatürk’ ün Cumhuriyet’ e geçis süresinde Hafız Tahir Efendi’ ye verdiği emir ile Afyon İli ve Bozkır İlçesi (Nahiye) nde Nahiye Müdürlüğü görevlerinde bulunan ilk köylülerimizdendir. Hafiz Tahir Efendi disiplinli, adaletli, aynı zamanda vijdanlı ve adaletli bir yönetici olması nedeniyle görev yaptığı yerlerde halkın taktirle andığı ender kişilerdendir.       Hafız Tahir Efendi, dokuz yıllık askerlik görevi sonunda muazzaf askerliğe çağrılıp Ordu bünyesinde tekrar görev verilmek istenmiş olmasına rağmen hanımını ve çocuklarını düşünerek bu isteği retdetmiştir. Bu kararının sonuçlarını ilerki yıllarda çektiği sıkıntılarla anlamış olup ne kadar yanlış bir karar verdiğini benimsemiştir.       Tahir Efendi köyümüzde askerlik dönüşü dört yüz küçükbaş hayvan sürüsü edinerek hayvancılığa adım atmıştır. Bu arada köy muhtarlığı yaparak adaletini köy halkı üzerindede tecelli ettirmiştir. Hatta hayvancılıkla uğraşan abisi Hasan Hoca’ yı da ayırt etmeksizin Allah’ ın adaleti vuku bulmuş ve bu olay iki kardeşin aralarının açılmasına sebep olmuştur. Ömrünün sonuna kadar hiç kimseyi kayırmadan adaletini sürdürmüştür.       Hafız Tahir Efendi  hayatı boyunca köyümüzde ve çevre köylerde yardım severliği ile unutulmayan bir şahıs olmuştur. İnsanlara her konuda maddi ve manevi destekte bulunmus hayırsever  bir insandır. Yeri gelipte borç verdiği insanların borçlarını ödeyememesi sonucunda sıkıntıya düşmesine rağmen insanları sıkboğaz etmemiştir. Bu şahıslar yapılan bu iyiliğin karşısında çekingenliklerinden evlatlarına nasihatta bulunarak; Tahir Efendi’ nin ve evlatlarinın önünden gecmeyip saygı gösterin demişlerdir.       Dedem Tahir Efendi bağırsak düğlenmesi sonucunda 1934 yılında 45 yaşında hayata gözlerini yummuş. Genç yaşta kaybı hanımı ve çocukları başta olmak üzere tüm köylümüzü ve çevre sakinlerini derinden yaralamıştır.Tahir Efendi’ nin erken vefatı ailesini zor hayat şartlarıyla mücadele etmek zorunda bırakmıştır.           Alıcıgüzel Ailesi olarak böyle bir ATA ya sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bizlere hayatıyla örnek olmuş, yol göstermiş, zor şartlar altında başarıya ulaşmış Dedemiz Hafız Tahir Efendi’ yi hayatımızın sonuna kadar unutmayacağız. Yüce Allah’ tan mekanı Cennet, Ruhu Şad olsun.

           Değerli köylülerim bu yazımın bizlerin bilgi ve yenilikler öğrenme kapasitemizi artıracağına ve gençlerin ufkunu genişletip değiştireceğine inanarak yazmış bulunmaktayım. Hatalarım olmuşsa sizlerden özür dileyerek, bana bildirmenizi rica ederim. Bütün köylülerime sağlıklı başarılı, araştırıcı, mücadeleci, ufku yükseklerde bir hayat temenni ederim. Herkese sonsuz saygı ve hürmetlerimi bildiririm.

          Bu çalışmayı yıllarca süren bir araştırmanın sonucunda biriktirebildim .                                                                                                     Bu derleme ben torunu  Sadettin oğlu Tahir ALICIGÜZEL (10.01.1960-Durak)  tarafından, 02.10.2011 Tarihinde Fransa – Paris’ te yazılmıştır. 1960 Konya İli Beyşehir İlçesi Durak Köyü doğumluyum. 1979 da Seydişehir Endüstri Meslek Lisesi’ nden mezun oldum. Haziran 1980 de Fransa’ ya geldim. Fransız Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulu  Superior dereceli olarak bitirdim. Bir sene devam eden bu okul sonunda Haziran 1981 de Fransızca dilini okuyabilir, konuşabilir ve yazabilir sertifikasını aldım.1982 yılında otomobil sektörüne girdim ve 2004 yılına kadar bu sektörde kaldim. 1 Temmuz 2008 Tarihinde 18 Ay süren Fransız Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurstan bütün otomatik çalışan üretim makinaları bakım ve tamiri Tekniker diploması aldım. Aralık 2008 de Fransız Devlet Demir Yolları sınavını kazanarak devlet memurluğuna başladım. Avrupanın en hızlı trenlerinde teknik eleman olarak çalışmaktayım.                         Benim bu yazımın zenginleşmesinde yardımcı olan şahıslar ve kaynaklar :                                                                                                                                 Hacı Mehmet Dursun Dayı - Hüseyin  Aktaş -Amcam - Hacı Ali Akçay Dedem - Eyup Alıcıgüzel Amcam - Sadettin Alıcıgüzel Babam - Abdullah  Dursun - Lütfi Dursun  Dayının Kitabı - Vehbi  Durmuş Dayının Kitabı - Ayşe Alıcıgüzel - Hasan Alıcıgüzel  Amcam - Kemal Alıcıgüzel Amcam

Derleyen ve yazan Tahir ALICIGÜZEL.

Türkce dil kuralarina düzenleyen Ferhat ALICIGÜZEL.         


3950 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAĞMUR DUASI-ERENLER TEPESİ-BABANIN ÇOCUK HAYALİ - 16/04/2019
YAĞMUR DUASI-ERENLER TEPESİ-BABANIN ÇOCUK HAYALİ
ALİ ONBAŞI AYLI - 21/12/2016
ALİ ONBAŞI AYLI
ÖĞRETMENİN SEVGİSİ 2015 - 06/01/2016
ÖĞRETMENİN SEVGİSİ 2015
ARAMIZDAN ERKEN AYRILDIN ERSİN ÖZÇELİK - 06/01/2016
ARAMIZDAN ERKEN AYRILDIN ERSİN ÖZÇELİK
ARAMIZDA YOK ONLAR - 11/12/2012
KAYBETTİKLERİMİZ ARAMIZDAN AYRILANLAR
SAMİ TAŞ YUVANA BAYKUŞLAR KONSUN - 19/03/2012
SİİR SAMİ TAŞ Yuvana Baykuşlar Konsun
ÖMER LÜTFİ DURSUN Bir Övendere Bir Eğef Bir de Embel - 23/02/2012
BİR ÖVENDERE BİR EĞEF BİR DE EMBEL
CEZAYİR TÜRKÜSÜ - 23/01/2012
Cezayir bir ağıttır.
ŞAKİR UÇAR- DURAK KÖYÜ - 16/12/2011
DURAK KÖYÜ ŞAKİR UÇAR
 Devamı