• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
hasan akçay
hasanakcay42@hotmail.com
ÖĞRETMENİN SEVGİSİ 2015
06/01/2016

ÖĞRETMENİN  SEVGİSİ  2015

 

Öğretmen olduğumdan mı bilmem, çocukları çok severim. Çocuklara karşı aşırı sevgimden olsa gerek, öğretmenlik mesleğinden ayrılamıyorum. Çocukların terbiyeli, ahlaklı, zeki, çalışkan ve saygılı olanlarının yanında yaramaz, sevimsiz, şımarık, içine kapanık, hiç ders çalışmayan, haylaz çocukları da çok seviyorum. Her çocuğun sevimli bir tarafı vardır. Bana öğretmenim diyen saygı ile kollarıma atılan herkesi çok seviyorum. Çocuğun ağzından anne sesi ne kadar tatlı çıkarsa, benim için ‘’öğretmenim’’ diyen ses o kadar tatlı ve kıymetlidir.

 

Mesleğime devam ettiğim sürece her çocuğu bütün çocukları her yönleri ile tanımaya çalışırım. Çocuklarda anlayamadığım bir çok yönler hala vardır. Her çocuk birbirinden farklı değerler yumağıdır. Öğrencilerim benim birer dostlarım, arkadaşlarımdır. Hepsi tertemiz bahar çiçeği kokuludur.

 

Çocuklar genellikle genç öğretmenleri daha çok severler. Yaşları birbirine yakın olduğundan mı, yoksa başka bir nedeni mi var bilmem. Yaşlı öğretmenler tecrübesini, bilgisini, sevecenliğini ön planda tutarak kendilerini sevdirirler. Tecrübeli öğretmen, öğrencilerini kırmadan, üzmeden, gönüllerini alarak, başlarını okşayarak öğrencinin gözünde yücelirler. Öğretmenin bu davranışı, çocuğun sevgisini ve saygısını kat kat artırır. Tecrübeli öğretmen, güler yüzle, sevecen bir tavırla öğrencisine yaklaşırsa, öğrencisi hiç tereddüt etmeden kendini öğretmeninin kucağına bırakıverir. Öğretmen öğrencisini her yönüyle kabullenince, öğrencinin sevgi ve saygısı artar. Aradaki bu güven, saygı ve sevgi öğrencinin öğrenme isteğini artırır. Öğrenmedeki engeller birer birer ortadan kalkar. Öğretmenle öğrencisi arasında oluşan kuvvetli bağ, çocuğun başarıya ulaşmasındaki bütün engelleri ortadan kaldırır. Böyle yetişen çocuklar, vatanına, milletine, ailesine faydalı birer fert olarak yetişirler.

 

Eskiden çocuğu, Babanın kesesi, ananın kasesi, hocanın asası okutur. Derlerdi. Günümüzde hocanın asasının yerini, hocanın şefkat ve sevgisi almıştır.

 

                                                                           Hasan AKÇAY 2015

 


660 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAĞMUR DUASI-ERENLER TEPESİ-BABANIN ÇOCUK HAYALİ - 16/04/2019
YAĞMUR DUASI-ERENLER TEPESİ-BABANIN ÇOCUK HAYALİ
ALİ ONBAŞI AYLI - 21/12/2016
ALİ ONBAŞI AYLI
ARAMIZDAN ERKEN AYRILDIN ERSİN ÖZÇELİK - 06/01/2016
ARAMIZDAN ERKEN AYRILDIN ERSİN ÖZÇELİK
ARAMIZDA YOK ONLAR - 11/12/2012
KAYBETTİKLERİMİZ ARAMIZDAN AYRILANLAR
SAMİ TAŞ YUVANA BAYKUŞLAR KONSUN - 19/03/2012
SİİR SAMİ TAŞ Yuvana Baykuşlar Konsun
ÖMER LÜTFİ DURSUN Bir Övendere Bir Eğef Bir de Embel - 23/02/2012
BİR ÖVENDERE BİR EĞEF BİR DE EMBEL
CEZAYİR TÜRKÜSÜ - 23/01/2012
Cezayir bir ağıttır.
TAHİR ALICIGÜZEL- HAFIZ TAHİR EFENDİ - 23/12/2011
HAFIZ TAHİR EFENDİ
ŞAKİR UÇAR- DURAK KÖYÜ - 16/12/2011
DURAK KÖYÜ ŞAKİR UÇAR
 Devamı
KÖŞE YAZILARI
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret860698